YÖRESEL YEMEKLER

Duyduk duymadık demeyin! Adana kebabı ile Tarsus kebabı farklı. Bunu Tarsus'ta Meydan Dürüm'de atıştırırken anladım. Bir kere Adana Kebap'ta, kıymanın içinde soğan yok, Tarsus'ta var. Ayrıca kıyması ile yoğrulmuş, sarımsak, taze kırmızıbiber parçaları da var. Tarsus Kebabı daha yumuşak ve adeta sulu.

Anadolu'nun çoğu yerinde kebap ve köfte için mutlaka erkek hayvanın eti kullanılıyor. Her nedense dişi hayvanların eti yaramazmış! Mide bozukluklarına bile sebep olurmuş. Tabii Tarsus'ta da böyle. Erkek kuzunun etinden el ile kıyma kıyıyorlar. Biz kimbilir İstanbul'da ne biçim etler yiyoruz...

Meydan Dürüm lezzetli ve tertemiz bir yer. Sahibi Tarsus'un yakından tanıdığı Kemal Karagözlü Bey (Ayna Gazetesi sahibi) ama artık işi oğlu Hakan'a bırakmış gibi.

Burada zurna dürüm, çıtır ekmek (tereyağı ve pul biberli) ve meşhur Tepsi Kebabı var. Salatalar da muhteşem. Buranın diğer bir hususiyeti, gelip aç olduğunu ama parasının da olmadığını söyleyenlerin karnının sorgusuz sualsiz doyurulması.

Bu Kemal Bey'in ve oğlunun devamlı talimatı. Aferin onlara!

Tarsus'ta baş yemeklerden biri humus. Ama nohutlu humus, bu sıcak bir yemek, öyle meze falan değil. Bunun en müthiş adresi de 'Dededen Toruna' Kervan Humus Salonu.

Ciğerci Mehmet'i de ihmal etmeyin. Onun ciğerleri de erkek kuzulardan. Bir arkadaşım anlattı, Tarsus Amerikan Koleji'nde talebe iken, gidip dükkanı kapatırlar ve içeride ne varsa yerlermiş.

Keleşoğlu Baklavacısı günde sadece 30 tepsi baklava yapıyor. Bunların bir kısmı da kargo ile İstanbul, Ankara hatta yabancı memleketlere yollanıyor. Tabii o tepsiler, bu baklavanın tadını bilen, Tarsus Amerikan Koleji'nin eski talebelerine gidiyor.

Tarsus sokaklarında satılan mamul adlı bir tatlı var. İrmik ve cevizden yapılıyor. Adı da tadı da güzel.

Buranın bir de Tarsusi adı verilen kahvesi var. Başlıca iki hususiyeti çay fincanı içinde verilmesi ve mutlaka sade olması. Kuvvetli ve lezzetli bir kahve.

Ben bir bardağa az soğuk su koydum, Tarsusi'yi de içine oturttum. Bir müddet sonra çay bardağı tutulabilir ve kahvede içilebilir sıcaklığa indi. Aksi halde hem elim hem de dilim yanacaktı.

Tabii Tarsus'un babukannuş patlıcan ezmesi (patlıcan gömmesi deniliyor), cezerye, palıza, bandırma, musak adlı tatlıları, mahluta adında nefis bir mercimek yemeği, susamlı un helvası, muhteşem dolmaları, kabak kompostosu, domates reçeli, içli köftesi ve değişik çorbaları da var.

Velhasıl Tarsus, huzur içinde nefis yemekler yiyebileceğiz bir tarih hazinesi.

Şelale'de bir kahve içmek ömre bedel.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !